poniedziałek, 20 kwietnia 2020

Sprawdzone narzędzia do samodzielnej nauki arabskiego


Artykuł nie jest sponsorowany.

Nauka języka arabskiego jest przygodą wieloletnią i wymagającą poświęcenia. Panuje uzasadnione  przekonanie, że arabski to język trudny. Gramatyka, wymowa, pismo, nieregularna liczba mnoga, bogaty leksykon, zjawisko dyglosji – czynniki utrudniające naukę arabszczyzny można mnożyć i mnożyć. Pojawia się zatem pytanie: czy arabskiego można nauczyć się samodzielnie? Odpowiedź brzmi: to zależy. Zależy jak rozumiemy słowo ,,nauczyć się”, czyli jaki poziom językowy chcemy osiągnąć. Zależy również jakie mamy predyspozycje, dostęp do źródeł, ile czasu i samozaparcia. Dlatego też naprawdę warto zdecydować się na lekcje arabskiego u wykwalifikowanego nauczyciela. Nauka pod okiem specjalisty z pewnością będzie łatwiejsza i bardziej owocna. Niestety, nie każdy ma czas i środki na lekcje z lektorem. Brak możliwości uczęszczania na lekcje nie oznacza jednak, że musimy zupełnie zrezygnować z marzenia o nauce arabskiego. Z pomocą przychodzi internet. Poniżej przedstawiam listę narzędzi, które umożliwiają samodzielną naukę standardowego języka arabskiego w domu. Sugeruję, aby potraktować je jako dodatek do zajęć z nauczycielem, ewentualnie przejściowy środek zastępczy.


Zanim zaczniecie ściągać aplikacje


W zasadzie, aby opanować arabski na zaawansowanym poziomie, trzeba znać angielski, ewentualnie jakiś inny popularny język europejski: rosyjski, niemiecki lub francuski. Idealnie oczywiście, byłoby znać je wszystkie, ponieważ ich znajomość daje szeroki dostęp do słowników i opracowań. Jeśli chcecie uczyć się od zera, polegając głównie na źródłach internetowych, angielski jest absolutną koniecznością.

Jako że arabski jest językiem semickim, w trakcie jego nauki napotkacie zagadnienia gramatyczne, z którymi nie mieliście styczności podczas nauki języków europejskich. Aplikacje i programy do nauki są w większości skonstruowane w taki sposób, że uczeń ma sam wydedukować zasadę gramatyczną na podstawie materiału językowego. Proces dedukcji może okazać się frustrujący i zniechęcający do dalszej nauki. Dlatego też warto poczytać trochę o języku, aby wiedzieć, czego się spodziewać. Wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z historią języka, pismem,wymową, budową wyrazu, częściami mowy, odmianą przez osoby i przypadki, etc. opisane są dokładnie w książce Janusza Daneckiego pt.: ,,Gramatyka języka arabskiego. Tom 1”.


Rosetta Stone Language Learning
Rosetta Stone to program komputerowy, który wykorzystując obrazy, tekst i dźwięk, imituje naturalny proces uczenia się języka. Nauka języka obcego ma przebiegać tak, jak przyswajanie języka ojczystego przez dzieci, a zatem bez wykorzystania jakiegokolwiek języka jako pośrednika. Struktura lekcji opiera się na takiej samej zasadzie jak fiszki, czyli na powtarzaniu materiału w określonych odstępach czasu. Rosetta Stone realizuje tę zasadę dość brutalnie, więc przygotujcie się na powtarzanie tych samych wyrażeń w nieskończoność. Powtórzycie je tyle razy, że będą wam się śnić po nocach, będziecie mistrzami zdań w stylu „Kobiety piją.” i „Oni dwaj kupują paliwo.”. Rosetta Stone uczy bowiem najczystszej arabszczyzny, kładąc duży nacisk na przyswojenie form żeńskich i męskich czy liczby podwójnej. Rzeczowniki wymawiane są zaś ze wszystkim końcówkami odmiany przez przypadki.

Niewątpliwie Rosetta Stone kładzie duży nacisk na rozumienie ze słuchu, dużym plusem jest fakt, iż to samo wyrażenie usłyszymy wymówione przez kobietę, mężczyznę, dziecko i osobę starszą. Program posiada również narzędzie do analizy mowy, które ocenia nagrane przez ucznia zdania lub wyrazy. Niestety zwykły mikrofon wbudowany w laptop jest zbyt mało czuły, aby wyniki były miarodajne, więc nie zdziwcie się, jeśli niezależnie od wysiłków program wystawi Waszej wymowie okrągłe 0.

Jestem skłonna zaryzykować stwierdzenie, że Rosetta Stone to jedyne narzędzie odpowiednie dla absolutnych początkujących. Program jest przemyślany - będzie trudno, ale nie zaporowo trudno. Ponadto w przeciwieństwie do większości aplikacji, nie napotkamy tu głupich błędów typu zdjęcie psa i podpis ,,kot”. Nie mniej, Rosetta Stone to propozycja dla naprawdę zdeterminowanych. Po pierwsze – nie jest darmowa. Po drugie, nie jest dla tych, którzy się szybko zniechęcają i nudzą. Wspaniale ilustruje piękne arabskie przysłowie التكرار يعلم الحمار
 at-tikrār yuʿllimu ăl-ḥimār , za którego odpowiednik można by uznać „praktyka czyni mistrza”, jednak dosłownie znaczy ono: powtarzanie nauczy osła.

MemriseMemrise to platforma do nauki języków, która wykorzystuje treści publikowane przez użytkowników. Na Memrise znajdziemy kursy, czyli zestawy fiszek, do nauki języków i nie tylko. Z platformy można korzystać zarówno na komputerze, jak i poprzez aplikację na smartfonie. Nauka przez aplikację mobilną jest zdecydowanie przyjemniejsza, dodatkowym plusem są powiadomienia, że należy zrobić sobie powtórkę. Mechanizm uczenia się na Memrise również bazuje na powtarzaniu materiału w określonych odstępach czasu. Na Memrise możemy ustawić sobie dzienne cele, a za ich realizację otrzymujemy punkty, odznaki i miejsca w rankingu.
Nauka w Memrise polega na uczeniu się słówek i ich tłumaczeń. Wiele kursów, w tym arabski, posiada również ścieżkę audio. Jako, że kurs arabskiego nie jest dostępny dla użytkowników polskojęzycznych, a ustawień języka nie da zmienić się w aplikacji na smartfonie, musicie zalogować się na swoje konto na komputerze. Obrazek umieszczony powyżej pokazuje, gdzie należy kliknąć, aby zmienić ustawienia języka. Po wykonaniu tej operacji w menu w kategorii ,,języki bliskowschodnie” odnajdziecie arabski. Teraz wystarczy zapisać się na kurs, który będzie działał również w aplikacji mobilnej.
Nauka na Memrise przypomina Rosettę Stone, tyle, że bez ładnych zdjęć i, niestety, często z błędami. Kurs arabskiego przedstawiony na obrazku powyżej został stworzony przez załogę platformy, dzięki czemu jest w miarę przemyślany i profesjonalny. Składa się z siedmiu poziomów, czyli łącznie około 2000 słów, zwrotów, a nawet zdań. Przy wykorzystaniu Memrise na pewno można poszerzyć słownictwo, utrwalić poprawną pisownię i wymowę. Niestety, nawet po ukończeniu wszystkich siedmiu poziomów kursu, zbudowanie poprawnego gramatycznie zdania będzie graniczyło z cudem. Dlatego też Memrise jest wspaniałym dodatkiem do standardowych lekcji, w żaden sposób jednak ich nie zastąpi.

Fun Easy Learn

  


Aplikacja odstrasza niezgrabną nazwą, a szkoda, bo jest naprawdę przyzwoitym narzędziem do nauki słownictwa i gotowych wyrażeń. Znajdziemy w niej słówka i zdania pogrupowane tematycznie i podzielone na mniejsze zestawy. Nauka każdego zestawu polega na zapoznaniu się z wyrazami lub zdaniami – ich znaczeniem, pisownią i wymową. Następnie wykonujemy ćwiczenia, polegające na przyporządkowaniu wyrazu do jego znaczenia, wpisywaniu liter w luki, zapisaniu wyrazu ze słuchu i wreszcie – z pamięci.
Z Fun Easy Learn zadowoleni będą szczególnie ci, którzy lubią zapamiętywać długie spisy słówek i popisywać się, że wiedzą, jak jest po arabsku ścięgno albo dąb, czyli słowa, na które można nie natknąć się w podręczniku przez lata nauki. Dużym plusem aplikacji jest stosunkowa różnorodność ćwiczeń, dzięki czemu wkuwanie słówek i zwrotów jest mniej nużące niż w Memrise.  Minusem fakt, że korzystając z aplikacji za darmo, aby odblokować nową porcję słownictwa, musimy przebrnąć przez podstawy. Dostęp do treści bardziej zaawansowanych można uzyskać również przez wykupienie subskrypcji. Łącznie aplikacja daje dostęp do 6000 słów i 5000 zdań. Pomija jednak zupełnie kwestę liczby mnogiej i zasad gramatycznych, jednak traktowanie tych zagadnień po macoszemu jest zupełnie typowe dla aplikacji i programów do samodzielnej nauki.


Czy w ogóle warto?


Aplikacje i programy nie są idealnymi narzędziami do nauki. Skupiają się bowiem głównie na słownictwie, zwykle prezentowanym bez żadnego kontekstu. Dlatego też nie zastąpią  tradycyjnych lekcji, w trakcie których uczeń rozwija różne sprawności językowe: czytanie, pisanie, rozumienie ze słuchu, prowadzenie rozmowy. Ponadto nauka nowego języka to w dużej mierze poznawanie innej kultury. Mimo to, warto dać im szansę. Mogą być wspaniałym uzupełnieniem tradycyjnych lekcji lub pomóc utrzymać zainteresowanie językiem do czasu, gdy będziecie mogli zacząć naukę pod okiem nauczyciela.Zuzanna Nabulssi