Rok 2018

Działalność w roku 2018


Wykłady w Bibliotece ,,Przy Zawiszy”

• 9 stycznia - Tradycyjne stroje muzułmańskie
• 27 lutego - Barbie w hidżabie i hotele halal, czyli kilka słów o muzułmańskim konsumpcjonizmie
• 27 marca - Jezus w islamie
• 20 listopada - Napoleon w Egipcie
• 11 grudnia - Kair – blaski minionej przeszłości

Dni Kultury Omańskiej

Razem z Digital Film Studio współorganizowaliśmy Dni Kultury Omańskiej, które odbyły się w dniach 30 czerwca – 1 lipca 2018 r. w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz w Klubokawiarni Podróżniczej „Południk Zero”. Było to pierwsze w Polsce wydarzenie na tak dużą skalę prezentujące kulturę, geografię, język, religię i przyrodę Sułtanatu Omanu. W wydarzeniu uczestniczyli naukowcy, podróżnicy, filmowcy i fotografowie, którzy po Omanie podróżowali, mieszkali tam bądź zajmują się nim naukowo. Swoje wykłady zaprezentowali także członkowie naszego Koła:
Ibadytyzm jako najbardziej popularny ruch religijny w Omanie  (Klaudia Dworniczak)
Współczesna muzyka omańska – między tradycją a nowoczesnością  (Dominik Rodakowski)

Wykłady gościnne

15 lutego 2018 r. wykład w XLIV Liceum Ogólnokształcącym im. Antoniego Dobiszewskiego w Warszawie. Jego tematyka dotyczyła języka arabskiego, jego sytuacji na świecie oraz zjawiska dyglosji. Uczniowie liceum mieli też możliwość nauczyć się pisać swoje imię po arabsku.
25 września 2018 r.- wykład w Bibliotece na Redutowej pt. Arabowie: życie, tradycja, religia.
9 grudnia 2018 r. prezentacja w Klubokawiarni Podróżniczej „Południk Zero” pt. Kair – miasto tysiąca minaretów (Zuzanna Nabulssi I Joanna Surma)


Spotkanie z pracownikiem Caritas w Katedrze Arabistyki i Islamistyki UW

14 grudnia 2018 r. - spotkanie z Yousefem Hazbounem, pochodzącym z Palestyny pracownikiem Caritas Polska, który opowiedział w języku arabskim o sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie, ich zwyczajach świątecznych oraz działaniach pomocowych, w jakie angażuje się organizacja w regionie.

Audycja w Radiu Kampus

19 grudnia 2018 r. nasi członkowie Zuzanna Nabulssi oraz Dominik Masełbas byli gośćmi audycji akademickiego radia Kampus (97.1 fm), w której opowiedzieli o pracach Koła oraz studiowaniu arabistyki.